Nasveti o uporabi in pravilni izbiri pripomočkov za temeljito čiščenje zob
O tem, da si je potrebno redno in pravilno čistiti zobe, smo slišali in brali že veliko. Kljub poplavi nasvetov glede pogostosti ščetkanja zob in različnih tehnik pa, glede na izkušnje s pacienti, nekateri v praksi ustni higieni namenjajo premalo časa in pozornosti.
Kako veste, katera zobna ščetka je primerna za vas?
Kakovostna zobna ščetka mora imeti primerno majhno glavo, ročaj, ki zagotavlja dober oprijem in zaobljena vlakna. Najbolj primerna je ščetka, ki ima več in tanjše ščetine. Priporočljivo je, da si kupite ščetko iz umetnih vlaken, ker je boljša za vzdrževanje. Vlakna naj ne bi bila pretrda, saj jih uporabljamo tudi za masiranje dlesni. Priporočam vam, da ščetko po umivanju temeljito izperete z vodo in jo na zraku posušite.
Rdeče-bela in krožna tehnika:
gre za tehniko, ki je najpomembnejša izmed številnih tehnik ščetkanja zob. Pri rdeče-beli tehniki z zobno ščetko delamo potege od dlesni proti zobu. Ker pri tem ostanejo nedotaknjena prav zastojna mesta za zobne obloge (dlesnin žlebiček), dajemo prednost krožni tehniki. S pomočjo krožne tehnike najbolje očistimo predel zoba ob dlesni in malo pod njo. To pa je najbolj kritična točka, kjer lahko, kot posledica pomankljivega čiščenja, ostanejo bakterije.
Pri čiščenju je pomembno,
da ščetko nastavite na podolžno os zoba pod kotom 45 stopinj in jo rahlo potisnete proti dlesni. Ko ste ščetko pravilno nastavili, začnete delati majhne krožne oziroma eliptične gibe. Priporočeno je, da omenjeni gib ponovite od 10 do 15 krat. S čiščenjem začnete na desni polovici zgornje čeljusti in se nato pomikate naprej za dolžino ščetkine glave. Če med ščetkanjem opazite kri, to še ni razlog za preplah. Ob rednem ščetkanju tudi krvavitve ne bo več.
Kako pogosto naj bi si umivali zobe?
Priporočljivo je, da si jih umijete po vsakem obroku, vendar s časovnim zamikom. Najbolje je pol ure po obroku. Takoj po jedi je zobna sklenina zaradi povišane stopnje kislosti še občutljiva, zato bi jo lahko s prezgodnjim ščetkanjem poškodovali.
Medzobne ščetke so »pika na i« pri čiščenju zob.
Medzobne ščetke niso nujno zlo, temveč zelo koristen pripomoček za čiščenje prostorov med zobmi, razgaljenih razcepišč med koreninami ter zapletenih fiksacijskih elementov na protetičnih nadomestkih. Pomembno je, da izberete medzobno ščetko prave oblike in velikosti. Ko jo sestavite, v medzobni prostor vstopate z nebne in lične strani. Za povečanje učinka lahko na medzobno ščetko nanesete zobno pasto ter ščetko večkrat potisnete naprej in nazaj.
Stične ploskve sosednjih zob in prostorov med zobmi očistite z zobno nitko ali zobnim trakom.
Ozki prostori med zobmi lahko ob pomanjkljivem čiščenju postanejo odlično gojišče bakterij. Zobne obloge in ostanke hrane odstranite z zobno nitko ali zobnim trakom. Priporočamo, da ste z nitko previdni, saj lahko z nepravilno uporabo poškodujete dlesnino prirastišče. Priporočljiva dolžina zobne nitke ali traka je v velikosti krožnička za kavo.
Koliko zobne paste nanesete na ščetko?
V nasprotju s prikazom v nekaterih televizijskih reklamah, kjer običajno količina zobne paste popolnoma prekriva glavo zobne ščetke, zadošča že količina zobne paste v velikosti grahovega zrna. Pri zobni pasti je pomembna vsebnost abrazivnih sredstev, katerih delci naj bi bili mehkejši kot sklenina. To je pomembno, da pri čiščenju ne poškodujete trdih zobnih tkiv.
Kakšen je pomen fluoriranih zobnih past?
V medijih so mnenja glede smiselnosti in učinkovitosti fluoriranja različna. Zobne paste z vsebnostjo fluora imajo znanstveno dokazan pozitiven vpliv pri preventivi kariesa.
Kontakt
Dentalni studio – ustna higiena
Ustni higienik Mirjam Škorjanc
Železna cesta 8, 1000 Ljubljana
T | 041 333 827, T | 041 343 053
E | info@ustna-higiena.eu
Delovni čas
Ivančna Gorica
pon-petek: po predhodnjem naročilu
Ljubljana
pon-petek: po predhodnjem naročilu
sobota in nedelja zaprto