Luščenje in glajenje zobnih korenin je potrebno, da iz obzobnih žepov ter iz površine zobne korenine odstranimo trde zobne obloge. Namen tega je tudi, da naredimo površino korenine čim bolj gladko. S pomočjo luščenja korenine s površine korenine pod dlesnijo odstranimo zobni kamen. Poškodovan cement s površine korenine pa odstranimo s pomočjo glajenja korenine.
Kakšni so načini za luščenje in glajenje zobnih korenin?
Zgoraj opisana postopka izvajamo z ročnimi ali strojnimi inštrumenti. Najpogosteje uporabljamo ročna, konkavno oblikovana rezila (Graceykirete). Različno oblikovana rezila uporabljamo za posamezne zobne skupine. Vbočeno oblikovana rezila kiretese se odlično prilagajajo oblikam zobnih korenin. Ločimo različne kirete za posamezne skupine zob. Luščenje trdih in mehkih oblog, ki se nahajajo pod nivojem dlesni, je s pomočjo ročnih inštrumentov hitro in učinkovito. Omenjen način prav tako uporabljamo za glajenje predelov korenin, ki so bili izpostavljeni obzobnim žepom in ki so jih poškodovale bolezenske bakterije.
Enake cilje skušamo doseči s strojnimi inštrumenti, ki jih delimo na zvočne in ultrazvočne. Strojni inštrumenti sicer olajšajo in pospešijo naše delo, vendar so, za razliko od ročnih instrumentov, manj natančni. Razlog je v manjši sili, s katero prislonimo napravo na površino zobnega vratu in korenine. Za luščenje in glajenje korenine enega zoba v našem Dentalnem studiu potrebujemo od 10 do 15 minut.
Luščenje in glajenje zobnih korenin lahko opravimo tudi z laserjem, ki uničuje bakterije. Na ta način razkužimo parodontalne žepe in odstranimo vnetje. Po uporabi laserja je celjenje hitrejše.
S pomočjo laserja lahko odstranjujemo tudi trde zobne obloge. Na ta način lahko z minimalno invazivno tehniko dosežemo izboljšanje parodontalne bolezni ter se izognemo zahtevnejšim kirurškim posegom. Metodo uporabljamo pri pacientih z napredovalo obliko parodontalne bolezni ali vnetju dlesni oziroma gingivitisu. Gre za pacientom prijazen postopek, ki poteka brez uporabe skalpela in šivov. Pri tem je krvavenje med in po posegu minimalno, bolečine pa neznatne.
Kdo od pacientov potrebuje luščenje in glajenje korenin?
- Pacienti, ki smo jim med čiščenjem zobnega kamna odkrili parodontozo.
- Pacienti, ki potrebujejo po obisku parodontologa ponovitev postopka.
- Pacienti, ki potrebujejo vzdrževanje stanja.
- Pacienti, ki so k nam napoteni s strani zobozdravnika.
- Pacienti, pri katerih ugotovimo znake parodontoze ali pa čakajo na posvet pri parodontologu.
Kontakt
Dentalni studio – ustna higiena
Ustni higienik Mirjam Škorjanc
Železna cesta 8, 1000 Ljubljana
T | 041 333 827, T | 041 343 053
E | info@ustna-higiena.eu
Delovni čas
Ivančna Gorica
pon-petek: po predhodnjem naročilu
Ljubljana
pon-petek: po predhodnjem naročilu
sobota in nedelja zaprto